Baltic Games – zaproszeni prosi cz. II

bg

Uff. Trochę się obsunęło, ale jest. Druga część przedstawienia zaproszonych na Zimowe Baltic Games riderów, a w niej sporo Polaków którzy udowadniają, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Poza tym między innymi 6-krotny medalista X-Games Daniel Dhers oraz zapowiedziany niemal na ostatnią chwilę Drew Bezanson. Będzie się działo.

 

 

 

Daniel Dhers – trzeci zawodnik Baltic Games 2012 (zaraz za Drew Bezansonem oraz Kevinem Perazą). Wtedy też mieliśmy okazję zamienić z nim kilka słów. Pochodzi z Wenezueli, ale na co dzień jeździ w USA. Sam Catfish ma tatuaż z jego inicjałami :) Na jego liście sponsorów są między innymi: Specialized, Poc i Verizon oraz Red Bull. To właśnie w niedawnej reklamówce tej ostatniej firmy mogliśmy podziwiać jazdę Dhersa po minirampie na naczepie jadącej ciężarówki. W latach 2006-2008 i 2010 wygrał główną klasyfikację Dew Tour. Sześciokrotny medalista X-Games (5 razy złoto, raz brąz). Od kilku miesięcy trwa budowa jego kompleksu sportów akcji w Holly Springs, NC. Zdaniem naszego redakcyjnego kolegi Cyryla, robi jedne z najbardziej stylowych 360 tailwhipów i trudno się z tą opinią nie zgodzić.


Daniel Dhers – Greenville, NC – More BMX Videos

 

Bartłomiej Zięcina – gdy do sieci trafił jego film z Katowickiego skateparku od razu zrobiło się o nim głośno, a określenia w stylu „polski Scotty Cranmer” naprawdę nie były bezpodstawne. Zient był także pierwszą osobą w Polsce która skleiła flarę, po czym… Kompletnie zmienił styl jazdy i pojedyncze bangersy zastąpił technicznymi liniami i długimi lotami. Obecnie chyba najlepiej obok Wróbla „pływający” po parku rider w kraju. Mistrz Polski BMX park w 2009 roku a także jeden z trzech naszych riderów którzy kiedykolwiek pojawili się na Simple Session. Ex aequo ze Skejcikiem na szóstym miejscu podczas Baltic Games 2013. Od niedawna trenuje akrobatykę a dosłownie kilka dni temu Ryys wpadł na zajezdnię aby nagrać z nim kolejny epizod „Welcome to Poland”.

 

AJ Anaya – reprezentant S&M Bikes. Pochodzi z Meksyku, ale obecnie mieszka w USA. Na co dzień pracuje w Woodward West. AJ dobrze pływa po profilach oraz bez problemu potrafi latać spore dirty, łącząc stylową jazdę z grubszymi trikami, a wszystko na konkretnej wysokości. Za jego wizytówkę można uznać mocno przeciągnięte superman seatgraby.  Wiecznie uśmiechnięty, pozytywny gość, znany na pewno wszystkim śledzącym zawody Simple Session oraz Dew Tour.

 

Damian Onufrak – pochodzi z Glogowa i jest stałym bywalcem wrocławskiej Zajezdni którą zna jak własną kieszeń. Jego jazda to zdecydowanie światowy poziom, co udowodnił w ostatnim odcinku „Welcome To Poland”, który szybko wyszedł poza polski skrawek internetu i zagościł na znanych, „zachodnich” (jak to ładnie brzmi) portalach. Kombinacje barpsinów z tailwhipami są jego wizytówką, ale jak widać na załączonym obrazku potrafi znacznie więcej. Jeździ między innymi dla Total BMX. Zwycięzca kategorii park na gali Freestyle BMX Awards w 2010 roku. W zeszłym roku wygrał min. Jastrzębie Go High, na ostatnich Baltic Games zajął szesnaste miejsce.

 

Spencer Bass – pochodzi z Euless, Texas USA. W BMXowym światku zrobiło się o nim głośno w 2009 roku po filmie na którym klei tailwhipa z 21 schodów. W tym samym roku odnosił też sukcesy w Gatorade Free Flow Tour (kategoria park) co pokazuje jego wszechstronność. Będzie to jego trzecia wizyta w Polsce, pierwsza miała miejsce przy okazji Baltic Games 2012, kiedy spędził też około tygodnia w Warszawie poznając miejscowe spoty.

 

Drew Bezanson – dobrze znany wszystkim rider z Kanady. Na BMX od prawie 14 lat, trenował także motocross (a w zasadzie wciąż trenuje). Trzykrotny zwycięzca Simple Session (w latach 2010-2012) na których zasłynął z szalonych ninja dropów/cannonballów, ale wygrane te zawdzięcza także konkretnym transferom oraz bardzo płynnej (i kreatywnej) jeździe, którą na co dzień uskutecznia w kanadyjskim skateparku Joyride 150. Dwukrotny laureat NORA Cup w kategrorii Ramp Rider (2010 i 2012). Sponsorowany min. przez DK, The Shadow Conspiracy, Red Bulla i Fox Rider. Na Baltic Games pojawił się w 2012 roku. Wygrał, a my zamieniliśmy z nim kilka słów przed i po finałowych przejazdach.

 

Rafał Kierc – kolejny z parkowiec z Polski. Na Baltic Games 2012 zajął trzynaste miejsce co zapewniło mu nagrodę dla najlepszego lokalsa. Rok później również zajął najlepsze miejsce z Polaków, tym razem ex aequo z Zientem (szósta lokata). Poza tym min. 3 miejsce na Red Bull BMX Fight w Bydgoszczy i taka sama lokata na Mistrzostwach Polski w Białymstoku oraz zwycięstwa w PRL Jam 8 i na parku podczas MTBMX w Milanówku. Jak na parkową maszynę przystało cechuje go duża skuteczność podczas przejazdów podczas których możemy zobaczyć min. flarę z barspinem, wyciągnięte superman whipy ale także ninja dropy czy kombinacje z barspinami i handplantami. Ostatnio częsty gość warszawskiego 8parku, z którego raczy nas licznymi filmikami.

 

Inuk Siegstad – pochodzi z Sisimut w Grenlandii i jeździ od 7 lat. Jeden z team riderów Rite.se. Preferuje techniczną jazdę na streecie i w parku. Jego specjalnością są nosy i footjam tailwhipy (także w połączeniu ze sobą, czego efektem jest całkiem stylowy footjam tailwhip to nose press). W zeszłym roku zajął 5 miejsce podczas Bikefight w Randers (Dania). Baltic Games będzie dla niego pewnego rodzaju „przetarciem” przed debiutem na Simple Session.

 

Markus Manninen –  niespełna dwudziestoletni Finlandczyk z Helsinek, jeżdżący dla Szwedzkiego sklepu Rite.se, Active 8 distro i firm The Shadow Conspiracy, Subrosa i Etnies. W roku 2012 nosił tytuł BMX-owego mistrza Finlandii. W roku 2013 wystartował na Simple Session, jednak ta przygoda szybko zakończyła się zajęciem 84 miejsca w kwalifikacjach. Poza tym pojawił się w show telewizyjnym UMK 2014 (fiński odpowiednik odpowiednik Eurowizji), gdzie swoją jazdą „zagrzewał” zespół Madcraft :)

 

Viktors Kronbergs – Łotysz, który na Baltic Games w 2012 musiał przebijać się przez eliminacje i zrobił to świetnym stylu, notując nie tylko najwyższe loty w stawce, ale dodatkowo okraszając je naprawdę konkretnymi trikami przy niemal 100% skuteczności. Przejazdy finałowe nie były już tak idealne, ale jednak wystarczyły na siódme miejsce. W 2013 był trzeci na BMX Worlds w Kolonii w kategorii Dirt.

 

Nick Digeroloma – kolejny uczestnik Dew Tour w stawce. Przygodę z Dew Tour rozpoczął w 2011 roku. Pochodzi z USA z  Medina w stanie Ohio, na BMX-ie jeździ już od około 13 lat. Niedawno przeprowadził się do Greenville w Karolinie Północnej, szeroko znanego jako BMX-owe „pro town”. Jest sponsorowany przez Eastern Bikes, Alienation i Misled clothing. Po naszej stronie świata można było go spotkać w zeszłym roku na Simple Session, jednak nie udało mu się dojść daleko i zakończył czynny udział w imprezie za zaszczytnym 69. miejscu kwalifikacji. Wszechstronny rider, czujący się dobrze zarówno na ulicy jak i w parku.

 

Nils Tjärnström – młodzieniec ze Szwecji, młodszy kolega z drużyny Markusa Manninena, Inuka Siegstada oraz przedstawianego przed tygodniem Andresa Lainevool. Mimo młodego wieku otacza go już wieniec lokalnych sponsorów Rite.se, 42bmx, Guerilla republic, oraz Razorsharp energy. Poza debiutem na Baltic Games w tym roku czekają go również pierwsze zmagania na Simple Session.

 

Michał Mycek – właściwie jedyny typowo streetowy rider wśród zaproszonych zawodników. 4 pegi, bardzo techniczna i stylowa jazda. Sporo podróżuje, w 2012 był jednym z bohaterów dokumentu Radka Drozdowicza „Urlop 2”. Sponsorowany min. przez Clony BMX i Vans. Ostatnio wygrał bilet do Barcelony zwyciężając w best tricku na jamie podczas Gali BMX, organizowanej przez Jamaj Events. Nie będzie to zresztą jego pierwsza wizyta w tej europejskiej mekce streetu. Poza jazdą na rowerze gra na gitarze, a od pewnego czasu wziął się też za filmowanie oraz montaż. Zawdzięczamy mu min. zmontowanie (w końcu!) materiału Arka Stefaniaka z Ride & Travel Gypsy Edition. Film do obejrzenia już w sobotę na Balticach :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *