Baltic Games – zaproszeni prosi cz. I

bg

Do pierwszej zimowej edycji Baltic Games zostało już mniej niż 2 tygodnie. W związku z tym przedstawiamy wam pokrótce zaproszonych na tę imprezę prosów. Ponieważ obraz często wyraża więcej niż 1000 słów wybraliśmy też po jednym (a czasem i więcej poukrywanych w opisie) video tak aby każdy mógł się sam przekonać co i jak. Kolejność zupełnie przypadkowa. Za tydzień część druga.

 

 

 

Brandon Loupos – Australijczyk, który swoją przygodę z BMXem zaczął w wieku 10 lat, a starty w zawodach 2 lata później. Przełomowy dla niego był rok 2011, w którym wyleciał do USA aby wystartować w Gatorade Free Flow Tour’s gdzie zwyciężył w kategorii park. Dzięki temu zyskał dużą popularność w Australii (gościł min. w X-Factor) a także zapracował sobie na udział w Dew Tour i już podczas debiutu zapisał się w historii tej imprezy klejąc pierwszego cash rolla na Dew Tourowym parku. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można mu także przypisać pierwszego na świecie cash roll tailwhipa. W zeszłym roku odwiedził Woodward West nagrywając tam 10 sztuczek na 10 lecie obiektu.

 

Andres Lainevool – jeden z najbardziej znanych Estońskich riderów. Stały uczestnik Simple Session. 21 miejsce i nagroda dla najlepszego localsa w 2011 roku. W 2012 zabrakło mu punktu aby dostać się do finału, mimo to ponownie był najlepszy wśród Estończyków. Kolejną edycje niestety opuścił z powodu kontuzji, pojawił się za to na Baltic Games gdzie był trzeci. Techniczny parkowiec mający naprawdę wiele fajnych sztuczek w swoim repertuarze.

 

Declan Brooks – jeden z najmłodszych wśród zaproszonych zawodników (rocznik 1996), który zdążył już jednak sporo namieszać i nie bez powodu uważany jest za jeden z największych talentów brytyjskiego BMXa. Zeszły rok był dla niego bardzo aktywny, uczestniczył w licznych zawodach w całej Europie, plasując się za każdym razem w ścisłej czołówce. Podobnie jak Brandon Loupos nagrał 10 sztuczek na 10 lecie Woodward West. Kulminacją sezonu był występ na BMX Worlds w Kolonii, gdzie zajął 6 miejsce na rampie, 4 w dircie i 2 w parku. Sukces ten niestety przypłacił złamanym obojczykiem. Declan mieszka w Portsmouth i na co dzień jeździ w lokalnym parku, ale bywał też regularnym gościem Ghetto Shed gdzie miał okazję podpatrywać samego Marka Webba. Na Baltic Games w 2012 roku zajął 8 miejsce.

 

Isaac Lesser – Pochodzi z Essex w Anglii. Etatowy uczestnik Baltic Games jak i wielu innych imprez w całej Europie, jako że lubi podróżować i startować w zawodach. Jego jazdę cechują raczej techniczne akcje, pływanie po parku często przeplatane z trikami na przednim kole. Nie stroni jednak od grubszych rzeczy na streecie. Jak mogliśmy ostatnio zobaczyć na pewnym video z hiszpańskiego kanału burzowego (?) prędkości także się nie boi :)

 

Jason Phelan – Jedno z nazwisk którego specjalnie nie trzeba przedstawiać. Sponsorowany przez WTP Irlandczyk z krwi i kości. Jest jednym z rezydentów skateparku Unit 23. Znany z pływania po parku i technicznej jazdy ale też dalekich lotów i grubych akcji a co za tym idzie także z potężnych gleb – to jeden z tych riderów którzy zawsze starają się wycisnąć maksimum, często kosztem własnego zdrowia. Wystarczy wspomnieć próbę flipa z raila inspirowanego wyczynem Mike’a Escamilli z Etnies Fotward. Tutaj jednak nie wszystko poszło jak należy… Również kręcenie ostatniego editu promującego nową ramę Phelana zostało przerwane upadkiem podczas którego rider uszkodził sobie śledzionę. Poza jazdą zajmuje się filmowaniem a jego filmy cechują się dużą dawką lifestylowych wstawek i śmiesznych/głupich akcji. Jedna z ostatnich jego produkcji była u nas szczególnie popularna za sprawą pojawiających się tam gościnnie Wróbla oraz Szamanka.

 

Logan Martin – kolejny reprezentant australijskiej szkoły parkowych maszyn do robienia tricków. Podobnie jak jego rodak Brandon Loupos, Logan był jedną z gwiazd Gatorade Free Flow Tour’s w 2011 roku co dało mu przepustkę do Dew Tour. Ostatnie Simple Session zakończył na 6 miejscu z innych występów w zeszłym roku warto wspomnieć o FISE World w Montpelier gdzie wygrał kategorię park. Na pewno kojarzycie go też z filmu na którym synchronicznie jeździ z Kyle’m Baldock’iem.

 

Marcin Oskiera – niech nie zwiedzie was jego młody wygląd, Pako naprawdę ma 23 lata i jeździ na tyle długo, że zdążył zahaczyć o te nieco starsze czasy polskiego BMXa. Widać wpływy starszych kolegów przy kombinacjach w stylu fufanu to ice pick czy trikach takich jak hurricane :) A to wszystko w połączeniu z prawdziwą sieką zarówno na hopach jak i w parku. Za jego „signature move” można uznać footjam whipa na którego potrafi wlecieć tailwhipem, dekadą a ostatnio 360 barem. Mistrz Polski park w 2012, w zeszłym roku nie był do końca dysponowany (hehe), ale nie przeszkodziło mu to w zrobieniu tailwhipa do ice picka na subrailu. Najlepszy parkowiec 2013 na Gali BMX organizowanej przez Jamaj Events.

 

Anthony Mcguirk – sponsorowany przez HyperBikeCo mieszkaniec Liverpoolu oraz stały bywalec skateparku RampWorx. Już od wielu lat zaskakuje nas coraz lepszymi combosami i trickami. Szczególnie lubi łączyć barspiny i no handery z dużą liczbą rotacji nie unikając też kombinacji na coupingach (takich jak chociażby stylowe toothpicki do tuck no handów). Szybka, płynna i techniczna jazda z dużą ilością trików.

 

JB Peytavit – Pochodzi z Cahors we Francji. Świetnie czuje się na hopach ale także w parku. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku można się po nim spodziewać trików takich jak bikeflip a także flipów i tailwhipów w różnych konfiguracjach. W 2013 roku znalazł się tuż za podium podczas letniej edycji Baltic Games. Stały uczestnik serii pokazów Master of Dirt. Ma także na koncie dwa zwycięstwa w Vans Kill The Line oraz miejsca w pierwszej 10 podczas ostatniego FISE Montpelier (zarówno w dircie jak i w parku). Jeden ze starszych a co za tym idzie bardziej doświadczonych prosów w stawce.

 

Mike Varga – Kolejny młody talent, tym razem z Kanady gdzie wspólnie z Drew Bezansonem ostro katuje skatepark Joyride150. To zresztą Drew polecił go DK Bicycles, które przyjęło Mike’a w swoje szeregi dokładnie w dniu jego 17 urodzin. Poza pokaźnym arsenałem trików uwagę zwracają wysokie loty i transfery, jak na protegowanego Bezansona przystało.

 

Dawid Godziek – Nasz główny towar eksportowy i godny następca Janka Pietruczuka w Red Bullu. Mimo wciąż młodego wieku ma na koncie sporo sukcesów, także poza granicami kraju. Można stwierdzić, że lokalnie tylko potwierdził swoją pozycję w 2013 roku wygrywając MP na parku w Białym, MP MTBMX na hopach w Milanówku, oraz zgarniając nagrody na Gali BMX (najlepszy dirtowiec) oraz Yeahbunnym #3 (yeahbunny rider). Oprócz tego sporo nagrywał (serie „Dirty Spots” oraz „Trick List”), wystąpił w spocie Red Bulla gdzie wykonał kilka sztuczek w tunelu budującej się II linii warszawskiego metra oraz miał swoje 5 minut podczas Nitro Circuss Live na Stadionie Narodowym. Tyle w kraju. Poza tym min. Simple Session podczas którego był naprawdę bliski dostania się do finału, pierwsze miejsce na Lords of Dirt we Francji, 1 miejsce i best trick na XSC Słowacja, best trick na Vans Dirt&Roll w Czechach (frontflip barspin to no hand), 5 miejsce na Red Bull Dreamline w USA, wizyta na Unit 23 w UK a ostatnio (ponownie) na Woodwardzie.

4 odpowiedzi do Baltic Games – zaproszeni prosi cz. I

 1. Marian pisze:

  Oj, piękną robotę odwaliliście za BG… Tylko najgorsze, że o Ziencie zapomnieliście :(

  • Patison pisze:

   To tylko pierwsza część. Koczkodan z Tytusem szykują już drugą na przyszły tydzień.

  • Koczkodan pisze:

   Spokojnie, o nikim nie zapomnieliśmy :) Podzieliliśmy na dwie części aby wygodniej się było ze wszystkimi zapoznać. Naszych lokalsów też musieliśmy jakoś podzielić, więc Zient, Skejcik i Jerzyk będą za tydzień. jeszcze raz podkreślam, że kolejność całkowicie przypadkowa, niech nikt nie czuje się pokrzywdzony znalezieniem się w II części wpisu, ani Zient ani Daniel Dhers :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *